Kolektor danych jak działa? Terminal PDA: Co to jest? Do czego służy?
Kolektor danych jak działa? Terminal PDA: Co to jest? Do czego służy?
Kolektor danych lub terminal PDA, skrót od terminu Personal Digital Assistant (osobisty asystent cyfrowy), to mikrokomputer, który łączy w sobie smartfon, skaner kodów kreskowych, a wszystko to w bezpiecznej obudowie.
Urządzenia PDA/kolektory danych, szeroko znane jako inwentaryzatory, mogą służyć między innymi jako telefon komórkowy, czytmik kodów, aparat fotograficzny, przeglądarka internetowa, organizer osobisty lub GPS. Inne ważne komponenty i funkcje to także ekran dotykowy, a w niektórych modelach klawiatura, karty pamięci, połączenie bezprzewodowe i przewodowe. W przypadku łączności bezprzewodowej większość nowoczesnych terminali posiada zarówno łączność Bluetooth, jak i możliwość korzystania z sieci WiFi WWAN i GPS. Niektóre z tych urządzeń wykorzystują zwykły lub snap-on kabel USB, który umożliwia podłączenie ich do komputera, a także służy jako porty zasilania.
Dzięki różnym opcjom przesyłania i odbierania informacji następuje synchronizacja danych dotyczących dostępności towarów i zapasów produkcyjnych, środków trwałych.
Kolektor danych jest obecny niemal we wszystkich procesach przyjęcia i wydawania towaru realizowanych w magazynie:
• Przygotowywanie zamówień dla użytkownika końcowego: pakowanie, sprawdzanie i wysyłka.
• Zwrot do dostawcy, przesunięcia między magazynowe.
• Kontrola stanów magazynowych.
• Przyjmowanie zamówień.
Jednym z najczęstszych pytań dotyczących terminali danych jest to, czym różnią się one od smartfonów. Cóż, główna różnica, jaką w nich znajdziemy, nie polega na procesorze ani systemie operacyjnym, ale na wzmocnionej obudowie i obecności skanera kodów kreskowych. Przenośny kolektor danych Android Mindeo z różnymi typami mechanizmów skanowania może odczytywać różne etykiety kodów kreskowych, od standardowych do bardzo wysokiej gęstości, od papierowych do ekranowych, od normalnych do uszkodzonych.
Dlaczego powinniśmy używać kolektora magazynowego do zarządzania zapasami?
Jak wspomniano wcześniej, terminale kodów kreskowych znacznie ułatwiają komercyjne zarządzanie magazynami oraz procesy takie jak kompletowanie, zwroty czy stanów magazynowych. Terminal mobilny jest bardzo wydajny, ponieważ przesyła informacje w postaci elektronicznej natychmiastowo, eliminując błędy czy opóźnienia.