Jak wybrać skaner kodów kreskowych?
Jeśli zastanawiałeś się, jak wybrać skaner kodów kreskowych, musisz zdecydować, jak szybko chcesz skanować kody kreskowe, jakiego rodzaju kody kreskowe chcesz skanować, jakie wymiary skanowanego produktu, jaki interfejs połączenia będzie używany, a także w jakich warunkach urządzenie będzie używane.
Skanery kodów kreskowych występują w różnych formach: ręczne, prezentacyjne, stacjonarne. Najczęściej stosowane są ręczne i stacjonarne (wbudowane) czytniki kodów. Ręczne skanery kodów kreskowych są dość niewielkich rozmiarów, wygodnie leżą w dłoni, jednak w przypadku dokładniejszego pozycjonowania kodu kreskowego względem linii skanowania trzeba je podnosić, co zmniejsza szybkość działania.
Innym rodzajem są skanery prezentacyjne. Zaletą tego skanera jest to, że może być używany jako skaner ręczny lub stacjonarny.
W sklepach spożywczych, drogeriach czy na stacjach paliw nie można pozwolić, aby czytnik kreskowy często zawodził lub działał wolno, ponieważ może to oznaczać opóźnienia w obsłudze klienta. A złe doświadczenia klienta, który był zmuszony czekać dłużej, mogą doprowadzić do utraty przyszłej sprzedaży. Aby uniknąć takiej sytuacji, ważne jest, aby mieć jeden z tych skanerów kodów pecjalnie zaprojektowanych do punktów sprzedaży, które umożliwiają szybkie i bezbłędne odczytanie kodu. Stacjonarne skanery kodów są zwykle używane w dużych supermarketach. Podczas skanowania produkt jest podnoszony do skanera, co znacznie oszczędza czas kasjerów. Takie czytniki kodów kreskowych mają większy obszar skanowania i szybkość odczytu.
Nowoczesne czytniki, opracowane specjalnie dla sektora retail, pozwalają na szybki odczyt zarówno tradycyjnych liniowych kodów kreskowych 1D (składających się z równoległych pasków), niezależnie od tego, czy posiadają kodowanie EAN 13, EAN 8, Code 128 czy kody 2D, DataMatrix i QR code, który jest coraz częściej wykorzystywany w sklepach stacjonarnych i e-commerce. Dzięki nim możesz czytać zarówno etykiety, jak i pliki PDF drukowane na papierze lub z ekranu dowolnego urządzenia, co stało się bardzo istotne w nowoczesnych systemach lojalnościowych z kuponami rabatowymi. Po prostu wybierz skanery 2D imager, jeśli potrzebujesz zeskanować kody kreskowe z ekranów urządzeń.
Warto również zwrócić uwagę na sposób transmisji danych. Wyróżnia się następujące rodzaje skanerów: skanery przewodowe, skanery bezprzewodowe oraz skanery z pamięcią. Jaka jest różnica między nimi? Jak widać z samych nazw, pierwszym typem przesyłania danych jest przesyłanie danych kablem RS-232, USB, KBW i innymi (teraz coraz częściej tylko przez USB). Czytniki bezprzewodowe - transmisja danych odbywa się bezprzewodowo, głównie przez Bluetooth.
Przewodowe skanery kodów kreskowych uniemożliwiają przemieszczanie się do innych miejsc, w których trzeba skanować. Ponadto kable można łatwo przerwać lub odłączyć, uniemożliwiając transmisję danych i potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu pracowników w wyniku wypadku. Czytniki bezprzewodowe mają zasięg transmisji danych do 100 m w linii wzroku. Są wygodne, ponieważ nie są przywiązane do miejsca pracy pracownika, to znaczy użytkownik w razie potrzeby może podejść za ladę, aby zeskanować kod kreskowy produktu. Niektóre skanery mają wbudowaną pamięć i mogą pracować jako urządzenie pamięci masowej, dlatego otrzymały nazwę - skanery z pamięcią. Czasami można spotkać modele uniwersalne, które działają w trybie przechowywania danych oraz w trybie transmisji online. Takim jest na przykład skaner radiowy Winson WNI-6712V.
Skanery ‘wolne ręce’ pozwalają pracować z większą swobodą poruszania się w magazynie. Nie będziesz musiał trzymać urządzenia, dzięki skanerowi pierścieniowemu masz wolne ręce do pracy z produktami lub sprawdzania dokumentów pakowania, podczas przemieszczania się po magazynie w celu inwentaryzacji lub przygotowania zamówień.
W zależności od warunków w jakich skaner będzie pracował warto zwrócić uwagę na tak ważną cechę jak standard bezpieczeństwa. Im wyższy stopień ochrony obudowy, tym trudniejsze mogą być warunki pracy urządzenia. Istnieją skanery ogólnego przeznaczenia, które mogą pracować w dobrych warunkach, na przykład w sklepach, oraz przemysłowe, które muszą pracować w wilgotnych pomieszczeniach.
Konieczne jest również uwzględnienie zakresu temperatur, w jakich urządzenie będzie eksploatowane. I odpowiednio na tej podstawie wybierz skaner do pracy w temperaturach pokojowych lub w temperaturach poniżej zera.
Nie zapomnij zwrócić uwagi na jakość skanowanej etykiety/materiału. Jeśli skanowane etykiety będą w doskonałym stanie iw jasno oświetlonym pomieszczeniu, nie musisz kupować drogiego modelu. Z takim zadaniem poradzi sobie tańszy i prostszy skaner kodów kreskowych. Cóż, jeśli masz do czynienia z uszkodzonymi i zabrudzonymi kodami kreskowymi, to w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać na skanerze. Przy ograniczonym budżecie zwróć uwagę na używane skanery kodów kreskowych, których cena może rozwiązać problem braku środków finansowych. Również przy ograniczonym budżecie lub krótkim okresie użytkowania skanera (na konferencji lub inwentaryzacji rocznej) można wypożyczyć czytnik kodów kreskowych.
Tak więc widzieliśmy, że istnieje szeroka gama zarówno kodów kreskowych, jak i czytników kodów kreskowych dla potrzeb każdej branży i firmy. Przyjrzeliśmy się głównym kryteriom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze skanera kodów kreskowych i chętnie udzielimy dodatkowych porad telefonicznie.